„Stoją książki w bibliotece, a w tych książkach cały świat... „

Lucyna Krzemieniecka

Biblioteka szkolna jest integralną częścią procesu dydaktycznego. Stanowi ośrodek informacji dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Służy realizacji programu nauczania i wychowania oraz przygotowania uczniów do korzystania z różnych źródeł informacji.

Biblioteka spełnia różnorakie  zadania:

• Udostępnia książki i inne źródła informacji
  • Tworzy warunki do poszukiwania, porządkowania i  wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz efektywnego posługiwania się technologią informacyjną.
  • Rozbudza i rozwija indywidualne zainteresowania uczniów oraz wyrabia i pogłębia u uczniów nawyku czytania i uczenia się.
  • Organizuje różnorodne działania rozwijające wrażliwość kulturową i społeczną : konkursy, wyjazdy, akademie szkolne.
  • Prowadzi zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej w trakcie których kształtują się umiejętności wyszukiwania informacji na określony temat z uwzględnieniem zapotrzebowań i zainteresowań uczniów oraz postawy szacunku dla dziedzictwa kulturowego.
  • Opracowuje zbiory, prowadzi dokumentację pracy biblioteki.
  • Współpracuje z bibliotekami innych szkół oraz biblioteką publiczną.
  • Współpracuje z wychowawcami klas.
  • Księgozbiór uzupełniany jest na bieżąco w pozycje lekturowe dla uczniów oraz książki i czasopisma pedagogiczne dla nauczycieli.

W BIBLIOTECE MOŻESZ:

ROZWIJAĆ ZAINTERESOWANIA

POCZYTAĆ KSIĄŻKI

POUCZYĆ SIĘ

ODPOCZĄĆ

SPOTKAĆ PRZYJACIÓŁ

MIŁO SPĘDZIĆ CZAS

Godziny pracy biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2018/2019

Poniedziałek...biblioteka nieczynna!

Wtorek...11:40 - 12:40

Środa...8:45 - 9:45

Czwartek... biblioteka nieczynna!

Piątek...11:40 - 12:40

W pracach bibliotecznych chętnie pomaga grupa uczniów, tzw. „aktyw biblioteczny”. Dyżurują podczas przerw, pomagają w przygotowaniu uroczystości szkolnych, uczą się praktycznych umiejętności z zakresu techniki bibliotecznej.

Do cyklicznych imprez odbywających się w bibliotece należą :

• Pasowanie uczniów klas I na czytelników;
  • Udział w ogólnopolskich akcjiach np. Narodowe Czytanie, Cała Polska czyta dzieciom;
  • Konkursy w tym całoroczny konkurs z nagrodami na największą ilość przeczytanych książek;
  • piątkowe popołudnia z książką na długiej przerwie podczas której czytamy "Antologię Niepodległości" - listę tekstów  udostępnionych na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP www.prezydent.pl.

W BIBLIOTECE PRACUJE PANI Aleksandra Klimczak - Radkiewicz